Mimari & Dekorasyon Projeleri

Mimari ve Dekorasyon Projelerinin Koordinasyonu ve Değerlendirilmesi

Günümüzde ekonomi bilimi, kısaca, şu formülasyonla özetlenir; “minimum kaynaktan maksimum fayda elde etme’’ veya ‘’sınırlı kaynaklardan sınırsız ihtiyaçları karşılama’’ işte bu sebep ile mimar bir yandan, misafirin gördüğü temas ettiği mekânları etkileyici yapmak zorunda, diğer yandan ise, tesisin maliyetlerini kontrol altına almak zorundadır. Maliyetlerin düşük olması için; başta yatırım maliyeti olmak üzere personel, enerji, yiyecek-içecek ve bakım onarım tasarrufu olmalıdır. Otel öyle bir mimari tasarıma sahip olmalı ki, yatırım maliyeti düşük olduğu gibi mekanik ve elektrik projelerde akıllı tesisat ve malzemelerle tasarruf sağlamalıdır.

Ayrıca asgari personel sayısı ile arzu edilen hizmet kaliteli ve hızlı bir şekilde verilebilmek için; bar, restoran, mutfak gibi en önemli mekânların tasarımını işletmeci ile birlikte özenle tasarlamalıdır. Yiyecek-içecek maliyetlerini kontrol altında tutabilmek için az ama teknolojik depolar planlamalıdır. Sonuç olarak kârı maksimize etmenin bir çözümü açıkça ortaya çıkmakta o da farklılık yaratmaktır. Bunun için de mimar ve otel işletmeciliğinin ortak çalışması gerekir. Ortaklığın uyumlu olması halinde en yüksek kârın yakalanması ise kaçınılmazdır.

Bugünün ivmeli değişim atmosferi içinde mimarlar, otel tasarımının turizm sektörünü daha da güçlendirecek şekilde gelişmeye devam etmesini sağlama sorumluluğunu taşımalıdırlar. Başarının yakalanması için otel işletmeciliğinin mimari mekân tasarımı konusunda biraz bilgiye sahip olması gerekir.

Giriş, bahçe, odalar bölümü, SPA, Yüzme havuzları, Çocuk eğlence alanları, hizmet alanları, Spor alan ve üniteleri, yiyecek içecek alanları, soğuk odalar ve depolar, resepsiyon, lobi ve çok amaçlı salonlar vb. gibi alanların kapasite, fonksiyonelliği, doğru konumlanma, bir birleriyle ulaşım ve trafik akışı, konsept açısından otelcilik ve operasyon standartlarına uygunluğunun sağlanması çok önemlidir.

Otel işletmesinin iç ve dış görünümünde ulaşılan estetiksel zenginlikler konukların güvenli, huzurlu tatil yapabilme ihtiyaçlarına yönelik çalışmalardır. Özellikle iç mekânlarda renkler, ışıklar, zemin kaplamaları, mobilya, aksesuarlar ve kumaşlar vb objelerin bir arada kullanılması önemlidir. Tüm mekânlarda aynı görünüm sağlanmalı, konuklara kendilerini rahat ve güvenli bir ortamda olma duygusu veren dekoratif ve estetik tasarımların yapılması gerekir. Konsepte ve hizmete uygun planlanmayan bölümleri sonradan değiştirmek hem çok maliyetli hem de bazen imkansız olmaktadır.

  • Projenin mobilya, demirbaş, makine ve araç gereçlerin özelliklerinin belirlenmesinde danışmanlık ve satın alma çalışmalarında koordinasyonluk,
  • Mimari dizaynın konsepte ve otelcilik prensiplerine uygunluğunun değerlendirilmesi,
  • Renovasyon isteyen oteller için proje hazırlanması ve danışmanlığı.
  • Projenin Gıda güvenliği, Yangın güvenliği, iş ve çevre güvenliği, çevre yönetimi mevzuatlarına ve kalite yönetim belgelerine uygun olarak planlanması ve tasarlanması konularında danışmanlık.
  • Otel açılışının organizasyonu, her bölüm için ayrı ayrı konsept geliştirilmesi.(Hizmet çeşidi, Çalışma saatleri, potansiyel pazar belirlenmesi, ürünleri geliştirilmesi ve sunumu, menü tasarımı, müzik vb.gibi)